piątek, 30 listopada 2012

Lato - fakty i mity

Nie pisałam jeszcze, że jednym z powodów dla którego nie lubię klasycznego podziału na tylko cztery pory roku jest pretensjonalne i mało przekonujące przyporządkowanie ludzi i kolorów do pór roku.
Pewnie już kiedyś słyszałyście, że kolory typów mają odzwierciedlać kolory krajobrazu w poszczególnych porach roku? No cóż... mi akurat lato kojarzy się z dość jaskrawymi i ciepłymi barwami, być może mam urojenia a może jest to kwestia klimatu. "Wypalone słońcem" kolory? Dlaczego przyroda w tropikach ma tak jaskrawe barwy...? Ale żeby zachować konsekwencję, znalazłam obrazek odpowiedni do notki:
Voila! Kolory chłodne i raczej zgaszone (niebieski jest dość intensywny, ale wciąż pasuje). Zdjęcie przedstawia pustynię w stanie Utah.


Fakty i mity na temat lata


Mity:
 • Lato jest ciemniejsze od wiosny i jaśniejsze od zimy
 • Lato ma różową cerę i popielate lub brązowe włosy
 • Lato nie może mieć żadnej domieszki ciepłych barw
 • Lato świetnie wygląda w bieli
Fakty:
 • Jasność urody nie określa pory roku, tylko pasujące kolory - ich jasność, natężenie i odcień.
 • Lato ma karnację raczej chłodną tzn. od zdecydowanie chłodnej do chłodnawej, bliskiej neutralności. Skóra może mieć różne odcienie, niekoniecznie różowe. Włosy mogą mieć bardzo różny kolor, możliwy jest np. rudy, o ile nie jest zdecydowanie ciepły.
 • Większość lat nie jest czysto chłodna i ma w wyglądzie ciepławe elementy, głównie we włosach i oczach, ale również w skórze. Opalanie może pogłębiać wrażenie ciepła, jednak ciepłe tony nigdy nie przeważają nad chłodnymi.
 • Czysta biel wygląda zbyt rażąco przy delikatnym i zgaszonym kolorycie lata.Lepiej użyć złamanych odcieni bieli (kremowy, szarawy itp) lub przejrzystych, cienkich materiałów, spod których prześwituje inny kolor.

Podtypy lata

Ten typ kolorystyczny odznacza się barwami raczej chłodnymi, zgaszonymi i jasnymi.
W systemie 12 typów każda pora roku dzieli się na trzy typy, w zależności od tego, jaka cecha dominuje w kolorystyce:
 • Jasne lato
 • Chłodne lato
 • Zgaszone lato (łagodne)
 Palety tych typów i różnice między nimi są opisane tutaj. Podobnie jak w przypadku zimy, również każdy typ lata będzie miał poświęconą sobie notkę.

Jasne lato
Zgaszone lato
Chłodne lato

Krzywdzące stereotypy i błędy

Lata często są niezadowolone ze swojej naturalnej kolorystyki, ponieważ media lansują raczej kolorystykę nasyconą i kontrastową. Tymczasem lato nie wygląda mdło - w odpowiednich dla siebie kolorach wygląda świeżo i wyrafinowanie. Palety kolorów dla lat zawierają różne kolory od jasnych do ciemnych, od neutralnych po "kolorowe". Lato nie musi sztucznie intensyfikować urody makijażem ani farbować włosów, jednak jeśli chce to robić, ma do wyboru wiele odcieni. Należy się trzymać kolorów swojego typu, często chęć ożywienia wyglądu ufarbowaniem włosów na intensywny odcień sprawia, że twarz staje się mniej wyrazista. Zwykle wtedy lato próbuje się ratować mocniejszym makijażem oczu, brwi i ust, co z kolei prowadzi do jeszcze większego dysonansu z karnacją. Skuteczne zamaskowanie tego wymaga bardzo starannego makijażu całej twarzy a efekty bywają różne. Dlatego warto się zastanowić, czy nie przyjemniej nauczyć się doceniać własny typ urody.

Bardzo przydaje się poznanie swojego konkretnego typu urody - palety poszczególnych podtypów różnią się od siebie. Łagodne lato będzie gorzej wyglądało w jaskrawszych kolorach z palet jasnego lub chłodnego lata, z kolei dla chłodnego lata co cieplejsze kolory pozostałych podtypów nie będą bardzo twarzowe.

 Najczęstsze pomyłki co do typu:

Jeśli zostałaś uznana za lato, lub tak ci wyszło z jakiegoś testu, ale kolory, w których wyglądasz najlepiej nie należą do palety lata, to najprawdopodobniej nie jesteś latem. Pamiętaj, że o typie decydują najbardziej twarzowe kolory. Częste pomyłki:
 • Najbardziej pasują ci czyste i chłodne barwy z palet zimowych, ale uważasz, że jesteś za jasna lub zbyt mało kontrastowa na zimę. W rzeczywistości, jeśli mocne kolory zimy nie przyćmiewają cię, oznacza to, że jesteś wystarczająco napigmentowana i kontrastowa. Porównaj wpływ zimowych i letnich kolorów na swoją twarz. Jeśli wygląda zdrowo w zimowych a szarawo, dziwnie w letnich, oznacza to, że jesteś zimą, najprawdopodobniej chłodną lub intensywną.
 • Ładniej niż w letnich kolorach wyglądasz w kolorach ciepłych i czystych, ale uważasz, że nie możesz być wiosną, bo masz zbyt popielate włosy lub zbyt zimne oczy. Nie każda wiosna jest zupełnie ciepła. Wypróbuj wiosenne palety, jeśli pasują to prawdopodobnie jesteś jasną lub intensywną wiosną.
 • Najładniej wyglądasz w ciepłych, zgaszonych kolorach. Jeśli najbardziej pasują ci kolory z palet jesiennych, to pewnie jesteś jesienią. Typ, który najczęściej jest mylony z latem to łagodna (zgaszona) jesień.

10 komentarzy:

 1. Właśnie, mylone! Z opisów spokojnie mogłam być zgaszoną jesienią, ale kolory mi nie pasują, jedyne, które pasują, to kolory czystej wiosny, a całe życie myślałam ,że jestem latem, haha!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ocena na podstawie opisu lub porównywanie się do zdjęć innych osób nie jest dobrym sposobem.

   Ja myślałam, że jestem latem, chociaż efekty mocno się nie zgadzały i myślałam, że to podział jest bez sensu. Tymczasem jestem czystą zimą i wszystko się zgadza, po prostu kolory i charakterystyka typu pasują idealnie.

   Usuń
 2. Witam.

  Czytam sobie od jakiegos czasu ten blog i musze przyznac ze jest on bardzo interesujacy.

  Klikajac w linki, ktore zamieszczane sa jako zrodla (w tym przypadku mam na mysli strone truth-is-beauty.com) odnioslam jednak wrazenie, ze zamieszczony przez pania opis charakterystyki typow letnich zostal nieco pomylony..

  Otoz zastanowilo mnie powatpiewanie w slusznosc nazywanie najchlodniejszego z podtypow 'prawdziwym', gdyz z logicznego punktu widzenia znajduje sie on po srodku trzech lat, jest najczystszy i nie ma w sobie wplywow sasiednich, cieplejszych por, jak dwa pozostale typy. Dlatego nazwany zostal prawdziwym.

  Kolejna niezgodnoscia sa nazwy dwoch pozostalych podtypow. Otoz wydaje mi sie (tak wynika ze zdjec i opisow na wyzej wymienionej stronie internetowej), ze najbardziej zgaszona ze wszystkich podtypow letnich kolorystyke posiada jasne lato, zas kolory mu przypisane pasuja do lagodnego lata..
  Wiem ze skany tych palet rowniez pochodza z zagranicznej strony internetowej, po prostu porownujac je z opisami i zdjeciami z truth-is-beauty odnioslam wrazenie ze cos tu jest nie tak.

  W razie pomylki z gory przepraszam, jeszcze raz gratujuje blogu i pozdrawiam serdecznie!

  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z logicznego punktu widzenia w ogóle nie ma sensu używanie nazw pór roku do określania typów urody... powoduje to tylko zamieszanie. Natomiast jeśli chodzi o rozwinięcie podziału z czterech typów urody roku na dwanaście to tak naprawdę każdy z trzech podtypów różni się tym, która cecha danej pory roku w nim dominuje. A każda pora roku ma trzy cechy. Więc dlaczego akurat stopień ciepła kolorów miałoby być szczególnie ważną cechą? Stopień czystości kolorów też jest bardzo ważny, może co do rozjaśnienia lub przyciemnienia kolorów można by mieć najwięcej wątpliwości, ale po obejrzeniu palet ma to sens. Dlatego według mnie nazywanie typów skrajnie zimnych i ciepłych "prawdziwymi" nie ma sensu. One nie są bardziej latem czy zimą niż pozostałe podtypy. Jest to według mnie jakaś pozostałość po podziale na tylko cztery typy. Wprawdzie nie mają wpływu pór roku z przeciwnej strony koła barw, ale też mają wpływ innej pory roku... W sumie "idealne" lato to lato z podziału na cztery pory - bardzo zimne, bardzo zgaszone i do tego najlepiej jasne. Nie wypowiem się, czy takie osoby w ogóle istnieją, ale kolory bardzo zimne nie będą tak zgaszone jak te bardziej neutralne, ponieważ najbardziej gaszą kolory dopełniające.

   Z tego, co widzę palety są dobrze umieszczone przy odpowiednich typach. Jak sama nazwa sugeruje najbardziej zgaszoną kolorystykę ma zgaszone (łagodne) lato. łączy w sobie dwie zgaszone pory roku. Jasne lato ma wpływ wiosny, jego kolory są więc czystsze.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Truth is Beauty podaje, że kontrast jest bardzo, bardzo niski, ale Christine Scaman twierdzi, że jasne lato może mieć kontrast od niskiego do średniego i ja się z tym zgadzam, bo ogólnie każdy podtyp ma raczej pewien zakres kontrastu. Tak samo z intensywnymi typami - zakres kontrastu jest od średniego do wysokiego, nie każdy ma super mocny. W dodatku oprócz kontrastu waloru są też kontrasty odcienia. Dlatego oglądanie czarno-białych zdjęć może być wskazówką, ale nie warto się na nim całkowicie opierać.

   Barwy jasnego lata na pewno nie są bardziej przygaszone, niż zgaszonego.

   Łagodne lata mają domieszkę jesieni, nie wiosny. To jasne lata mają domieszkę wiosny, stąd nieco czystsze odcienie. Truth is beauty nie twierdzi niczego innego.

   Usuń
 4. Racja, zasugerowalam sie kolorami na zdjeciach w charakterystyce poszczegolnych podtypow, opis rzeczywiscie odpowiada temu, co Pani napisala.

  Dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Twoje wpisy o kolorystycznych typach urody są najbardziej rzetelne ze wszystkich,jakie można znaleźć w internecie i pozbawione stereotypów oraz subiektywnego podziału na lepsze i gorsze typy urody i za to Cię bardzo cenię :))Bardzo irytują mnie określenia typu mdła uroda i wyrazista uroda oraz sugerowanie co jest be,a co cacy. Osobiście uważam ,że powalająca uroda nie zależy zbytnio od danego typu kolorystycznego i śmieszą mnie dziewczyny,które za wszelką cenę chcą być "wyrazistą" zimą ,a nie "mdłym" latem.Ale patrząc na na to,ze ostatnio zaczynają być modne pastele ,pewnie niedługo zmienią swe preferencje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.

   Tak, mnie też to męczy, szczególnie że pokazywana w mediach "uroda" to najczęściej efekt nie tylko makijażu, ale i retuszu Photoshopem. Zamiast dążyć do wyimaginowanych standardów najlepiej wydobyć swoje naturalne piękno, jakkolwiek banalnie to brzmi. :)

   Usuń