piątek, 7 grudnia 2012

Typy lata - jasne lato

Jasne lato to podtyp lata  graniczący z wiosną. jego typem siostrzanym (sąsiednim) jest jasna wiosna.
Oto paleta twarzowych kolorów jasnego lata:

Nazwa tego podtypu często sprawia mylne wrażenie, że jasne lato musi być mieć bardzo, bardzo jasny typ urody albo że dobrze wygląda tylko w jasnych kolorach. Tymczasem nie jest to prawda. Owszem, większość przedstawicielek tego typu ma jasne włosy, ale nie musi to być bardzo jasny blond. Często jest to raczej kolor brązowy lub ciemnoblond. Jak zwykle, należy się skupić na kolorach.

Kolory jasnego lata są raczej chłodne i lekko zgaszone, lekko rozjaśnione. Można o nich myśleć jak o czystych, chłodnych pigmentach lekko rozbielonych i przygaszonych, albo rozwodnionych akwarelach.
Co jest ważne - kiedy porównamy palety wszystkich typów lata, paleta jasnego lata jest najbardziej żywa i kolorowa. Możemy więc zapomnieć o micie bladych, rozmytych pasteli.

Jak charakterystyka kolorów wpływa na wygląd jasnego lata?

 • Jasne lato jest typem bliskim neutralności, z ciepłymi wpływami jasnej wiosny. Dobrze więc wyglądają kolory lekko ciepłe lub neutralne. Również czystość wiosny sprawia, że kolory tego typu są nieco czystsze niż kolory pozostałych typów lata.
 • Wpływy wiosny mogą być widoczne w wyglądzie jasnego lata - kolorze włosów, karnacji, oczu. Dlatego o typie warto decydować przymierzając kolory. To czy włosy wydają się chłodniejsze czy cieplejsze nie jest najlepszym wyznacznikiem czy jest się jasnym latem czy jasną wiosną.
 • Czysta biel nie będzie twarzowa, zamiast czerni lepiej użyć ciemnego antracytu albo bardzo ciemnego brązu i innych prawie czarnych kolorów.
 • Poziom kontrastu u jasnych lat jest niski. Sztuczne zmienianie tego da nienaturalny efekt, jeśli naprawdę chcemy to zrobić trzeba się liczyć z nakładem starań. Jeśli jasne lato chce przyciemnić brwi lub włosy, należy to robić ostrożnie, najlepiej żeby różnica nie była duża.
 • Niski kontrast dotyczy również kolorów. Jasne lata świetnie wyglądają w strojach monochromatycznych, zestawieniach różnych odcieni tego samego koloru. Kontrastowe wzory i zestawienia mogą za to odciągać uwagę od twarzy i wyglądają przesadnie.
 • Można również zestawiać różne kolory, ale jak najmniej kontrastowe (czyli najlepiej takie, które leżą blisko siebie na kole barw) i o podobnym poziomie nasycenia oraz ciemności. 
 • W makijażu należy się trzymać kolorów raczej jasnych i bliskich neutralności, unikać skrajnie zimnych lub ciepłych kolorów oraz bardzo jaskrawych.

Flagowe kolory jasnego lata


Christine Scaman wymieniła te trzy kolory jako najbardziej charakterystyczne twarzowe kolory dla typu jasnego lata:

Kremowy jak pianki:

Lekko fioletowy błękit, jak jasny bławatek:

Przygaszona chłodnawa czerwień, jak malina:Przydatne linki (po angielsku):

Truth Is Beauty:
Przykłady gwiazd w złych oraz odpowiednich kolorach
Christine Scaman, 12 Blueprints:
O kolorach jasnego lata

Prawdopodobnie jesteś jasnym latem, jeśli: 

 • Wyglądasz dobrze w dość żywych kolorach, ale źle w mocnych kontrastach oraz czystej bieli i czerni.
 • Masz delikatną urodę, którą ładnie ożywiają  żywe kolory.
 • W zdecydowanie ciepłych kolorach wyglądasz dziwnie i blado.
 • Niektóre kolory są dla ciebie po prostu zbyt intensywne, inne z kolei zbyt zgaszone.
 • Najładniej wyglądasz w raczej monochromatycznych zestawieniach kolorów.

5 komentarzy:

 1. Szczerze to sama nie umiem siebie określić :P musiałby mi ktoś pomóc, bo czasem wydaje się trochę tego trochę tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało kto od razu mówi "tak, to ten typ", na ogół wahamy się. Jeśli masz już 2-3 najbardziej prawdopodobne to jest już coś i najczęściej bardzo dużo mówi. :)

   Usuń
 2. Bardzo fajny blog :) Ja jestem jasnym latem i muszę powiedzieć, że dopiero profesjonalna analiza kolorystyczna z chustami garderobianymi i ramkami to potwirdziła :) według "wywiadu" byłam wiosną ;p wszystkie odpowiedzi na to jak się opalam, piegi, kolor włosów, itd. wskazywały na to, że wiosna, a tu psikus :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo wywiad to bardzo słaba podstawa, tak naprawdę liczą się tylko pasujące kolory. Analizę można mieć profesjonalną albo samemu przymierzyć kolory, ale ogólnie - sprawdzenie pasujących kolorów działa. Po wyglądzie można do pewnego stopnia zgadywać, ale jest to właśnie zgadywanie.

   Usuń
 3. Witam. Czytam i sama już nie wiem. Jestem typem lata, ale nie potrafię dokładnie określić czy jasnym czy prawdziwym.... jak może ni Pani pomoc. Pozdrswiam serdecznie. Blog super.

  OdpowiedzUsuń