czwartek, 15 listopada 2012

Kolory pór roku

 Pisałam już, że podział na pory roku i podtypy zależy od najbardziej twarzowych kolorów. Dziś wyjaśnię dlaczego tak się dzieje i dlaczego nie można kwalifikować ludzi do pór roku na podstawie zasad typu "blondynka = wiosna, szatynka = lato, brunetka = zima, ruda = jesień".

Na początek trochę o barwach. Do analizy kolorystycznej niezbędna jest pewna wiedza o kolorach. Analizy profesjonalnej dokonują wizażyści, natomiast na własną rękę również można z powodzeniem spróbować ustalić własny typ kolorystyczny, szczególnie jeśli ma się "oko" do kolorów.
Ci, którzy nie mają mogą poprosić o pomoc osobę z  lepszym "okiem" lub spróbować rozwinąć swoją wiedzę. Mam nadzieję, że ten post będzie w tym pomocny.

Podział kolorów

Kolory widziane przez człowieka można zdefiniować urywając trzech wartości: odcienia, nasycenia i waloru barwy. Te pojęcia mogą brzmieć dziwnie, więc wyjaśnię je po ludzku:
  •  odcień mówi jaki to kolor (czerwony, żółty, niebieski, zielony itd)
  •  nasycenie - jak jaskrawy jest dany kolor, czy jest czysty czy przygaszony lub rozcieńczony
  •  walor - jak jasny lub ciemny jest kolor
Na ilustracji poniżej koło barw  - jest uproszczone, wiec nie uwzględnia wszystkich kolorów (kolory przechodzą jeden w drugi)
Kolory są ułożone w następującej kolejności (od zewnątrz do środka): czyste, rozjaśnione, zgaszone i przyciemnione.

Kolory ciepłe i chłodne

Po prawej widać koło podzielone na dwie części - gamę kolorów chłodnych i gamę kolorów ciepłych.  Część osób ma kłopot z zauważeniem różnicy, jest to kwestia wprawy, zaś zasada jest pokazana na obrazku: kolorem najcieplejszym jest pomarańczowy, zaś najchłodniejszym intensywnie niebieski. Jeśli podzielimy koło na pół, tak żeby na środku jednej połówki wypadał niebieski a drugiej pomarańczowy, otrzymamy dwie gamy. Kolory najbardziej podobne do niebieskiego są chłodne a do pomarańczowego - ciepłe.

Jak zostało wyjaśnione w poprzednich postach, "ciepłymi" typami urody są wiosna i jesień a chłodnymi lato i zima, ale ponieważ podtypy graniczą z innymi porami roku nie każdy typ jest ograniczony do wyłącznie chłodnej lub ciepłej palety.
Poza tym jak widać na kole barw, niektóre kolory znajdują się w jednakowej odległości od niebieskiego i pomarańczowego. Są to odcienie niebieskozielone i fioletoworóżowe.

Kolory pór roku

Jak już wiemy z poprzednich postów, podział an cztery pory roku uwzględnia nie tylko temperaturę, ale też nasycenie koloru. Na tej podstawie można podzielić koło kolorów na palety dla poszczególnych pór:
Gamy zostały wycięte z koła kolorów według charakterystyki poszczególnych pór:

  • Jesień - barwy  zgaszone, ciemne i ciepłe
  • Zima - barwy czyste, ciemne i chłodne
  • Lato - barwy zgaszone, jasne i chłodne
  • Wiosna - barwy czyste, jasne i ciepłe
To, które barwy nam pasują zależy oczywiście od naszej naturalnej kolorystyki. Jednak zależność ta niekoniecznie widoczna jest na pierwszy rzut oka. Każdy chyba czasem się zdziwił, widząc, że jakiś kolor nieoczekiwanie pasuje, albo rozczarował się, że w pięknym kolorze nie jest do twarzy.

 Czy można korzystać z całej palety barw swojej pory roku?

Owszem, można, ale najbardziej twarzowe będą kolory konkretnego podtypu. Dlatego właśnie podział na 12 typów jest lepszy od podziału na cztery.


Od czego zależy, jakie kolory mi pasują?

Próby silnego przyporządkowania kolorów włosów i oczu do poszczególnych typów to m.in. wynik pokutujących mitów, np. że rudym jest najładniej w zielonym, a blondynkom w niebieskim, że przy niebieskich oczach powinno się nosić niebieskie ubrania, przy zielonych - zielone itp. Nie jest to prawda, bo o ile w wielu przypadkach może tak być, to najważniejszą rolę w naturalnej kolorystyce odgrywa kolor karnacji. Kolor oczu i włosów też jest ważny, ale i tu potrafią wystąpić rożne kombinacje i natężenia pigmentów.O paletach i charakterystykach poszczególnych typów w następnych postach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz