środa, 12 grudnia 2012

Typy lata - zgaszone (łagodne) lato

Zgaszone (łagodne) lato to podtyp lata graniczący z jesienią, jego typem siostrzanym jest zgaszona (łagodna) jesień. Te dwa typy mają najbardziej zgaszoną kolorystykę ze wszystkich dwunastu typów urody.
Wielu osobom może się wydawać, że ten typ jest nudny, a kolory z palety smutne i nieciekawe. Jednak nie jest to prawdą. Pamiętajmy, że właściwe kolory zawsze wyglądają ładnie i podkreślają urodę każdego typu. Łagodne lato charakteryzuje się subtelną, elegancką kolorystyką i nie wymaga żadnych zmian - jedynie używania kolorów ze swojej palety. Słynnym przykładem zgaszonego lata jest Angelina Jolie.

Jak charakterystyka kolorów wpływa na wygląd zgaszonego lata?

 • Kolory w palecie są bliskie neutralności, ale bardziej po chłodnej stronie. Są też dość mocno zgaszone i nie popadają w skrajności - nie ma ani czystej bieli, ani czerni ani jaskrawych kolorów.
 • Z kolorów metalicznych najlepsze będą lekko zgaszone, jakby spatynowane odcienie, zarówno złoto i srebro, najlepiej niezbyt jaskrawe. Świetne też będą kolory neutralne między złotym a srebrnym. Dobre będą kolory przypominające ołów i cynę.
 • Ze względu na subtelną kolorystykę, zgaszone lata często bywają mylone z innymi typami a wręcz porami roku. Jak większość typów, łagodne lata mogą mieć jasne lub ciemne włosy, u tego typu również oprawa oczu może się różnić bardzo mocno u różnych osób. Szczególnie te o ciemniejszym typie urody mogą być mylnie brane za zimy lub jesienie.
 • Wbrew temu, co może się wydawać na początku, wybór kolorów jest bardzo duży, po prostu pamiętajmy, żeby wybierać łagodne kolory. Mocniejsze kolory mogą być użyte dalej od twarzy, ale najlepiej będą wyglądać stroje złożone z kilku subtelnych kolorów lub kilku odcieni jednego koloru.
 • Flagowe kolory wg Christine Scaman to łagodny, zgaszony turkusowy, sosnowa zieleń (czyli chłodna i raczej ciemna), lekko zgaszony lawendowy oraz burgundowy i kolor cyny.

Przydatne linki (po angielsku):

 Truth Is Beauty:
 Przykłady gwiazd
 12 Blueprints:
Kolory zgaszonego lata
(Uwaga, przykłady od najłagodniejszych do najbardziej kolorowych zestawów - koniecznie obejrzyj, jeśli jesteś zgaszonym latem)
Najlepsze kolory makijażu dla zgaszonego lata

I mała ściąga dla nie czytających po angielsku (kto czyta, niech lepiej przeczyta cały artykuł zalinkowany wyżej):

12blueprints.com
 Najważniejsze wskazówki Christine Scaman:
 • Zgaszone lata szczególnie niekorzystnie wyglądają po użyciu bronzera, ponieważ w sprzedaży nie ma bronzerów o właściwym odcieniu. Do konturowania lepiej użyć po prostu ciemniejszego pudru.
 • Unikaj brokatu.
 • W makijażu unikaj ciepłych kolorów, nawet kolorów zgaszonej jesieni.
 • Eyeliner - nie nazbyt kontrastowy, najlepiej niewiele ciemniejszy od cienia do powiek, dla mocniejszego efektu lepiej użyć eyelinera w kolorze innym niż cień, niż ciemniejszego.
 • Szminki i róż: w chłodniejszej wersji zgaszone śliwkowe odcienie, w cieplejszej zgaszony róż.

Najprawdopodobniej jesteś zgaszonym latem, jeśli:

 • Wyglądasz dziwnie lub brzydko w jaskrawych kolorach, czystej bieli i czerni.
 • Wyglądasz ładnie w kolorach łagodnych i zgaszonych, szczególnie chłodnych.
 • Źle wyglądasz używając ciepłych barw w makijażu oraz bronzerów.
 • Wyglądasz dobrze w szminkach o chłodnych i zgaszonych barwach.

7 komentarzy:

 1. Hej, jak już pisałam w odpowiedzi do komentarzy na moim blogu - fajnie tu u Ciebie:-)
  Ja najprawdopodobniej jestem zgaszonym latem, ale jakimś takim dziwnym - jestem w równym stopniu chłodna co zgaszona (ale super, nie?:) i w ogóle nie wyglądam jak żadne z "modelowych" zgaszonych lat; raczej, z uwagi na bardzo ciemne włosy i jasną cerę przypominam na pierwszy rzut oka zimę. Kolorystycznie najbliżej mi chyba do Angeliny Jolie (szkoda że na tym podobieństwa się kończą:-P), ale w niej właśnie widać te przebłyski ciepła, np. w zielonkawych oczach, a u mnie nic... Może mogłabym podesłać Ci linka do mojego fb żebyś obejrzała zdjęcia i powiedziała co Ty sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne.

   Według zasad dwunastu typów któraś cecha jednak musi być dominująca, chociaż kombinacje są faktycznie bardzo różne, ale przy wątpliwościach najlepiej sprawdzić po pasujących kolorach, szczególnie test szminki jest dość łatwy do przeprowadzenia.

   Usuń
 2. Hej! Ostatnio miałam zrobioną analizę kolorystyczną na podstawie zdjęć i podobno jestem zgaszonym latem. A uwielbiam czarny, czerwony, biały, lubię kontrastowe kolory i jakoś mi z tym wynikiem źle. Czy mogłabyś na moje zdjęcia też zerknąć? Ufff...bo już któryś dzień czytam strony i blogi polskie i amerykańskie i jakoś tak nie wiem co z tym soft summerowym fantem zrobić. Czytałam też o tym nowym typie soft summer deep, ale nie potrafię się dopasować. Strasznie trudne jest takie analizowanie myślę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co ciekawe też - uwielbiam nosić żółte złoto i miedziane kolory, nie lubię srebra i wszystkiego w tym kolorze. Albo całe życie łamię zasady, albo czegoś nie zrozumiałam ;)

   Usuń
  2. Jest to dość częsty problem, na ogół sprawdzają się dwie odpowiedzi:

   -albo faktycznie pasują ci czyste kolory, a to znaczy, że jesteś typem czystym
   -albo źle oceniasz kolory i wydaje ci się, że "twoje kolory" są bardzo intensywne i czyste, podczas gdy w rzeczywistości są trochę przygaszone - bardziej niż czyste ale mniej niż kolory zgaszonego lata.

   Co do soft summer... głównym problemem jest ocenianie po wyglądzie, które jest złym pomysłem - decydują tylko pasujące kolory a wygląd może być (ale nie musi) podpowiedzią.
   Też się początkowo ekscytowałam podziałem na 16 typów ale po zapoznaniu się stwierdziłam, że jest kiepski, bo przecenia znaczenie waloru i skupia się na wyglądzie. Również efekty są raczej mdłe.
   Tak naprawdę "soft summer deep" nie różni się bardziej od "soft summer light" niż brunetka dowolnego typu od blondynki.

   W rzeczywistości każdy podtyp może mieć KAŻDY kolor włosów i oczu oraz pewien zakres kontrastów. O byciu typem zgaszonym decyduje zgaszona naturalna kolorystyka, która przekłada się na twarzowość kolorów właśnie mocno zgaszonych. O byciu typem intensywnym - twarzowość kolorów bardzo intensywnych. Itd. Po kolorach najłatwiej poznać, bo naturalna kolorystyka jest bardzo złożona i trudna do rozpoznania, szczególnie dla amatorów.

   Najlepiej przymierzaj na zmianę różne kolory ubrań i obserwuj jak to wpływa na wygląd twojej twarzy. Polecam też test szminki.

   Oczywiście możesz mi wysłać zdjęcia, najlepiej w dobrym oświetleniu i w różnych kolorach ubrań.

   Usuń
 3. Hmm..test szminki? To znaczy, żeby testować kolory szminek podejrzewam na chłopski rozum? Bardzo Ci dziękuję za możliwość podesłania zdjęć, chętnie to zrobię i ciekawam Twojej opinii. Bo mogę faktycznie źle oceniać kolory,nie mam takiej jasności jak Ty,jak pisałaś o tym w przewodniku. Zobaczymy, naprawdę jestem ciekawa co powiesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, chodzi o przymierzanie szminek w kolorach odpowiednich dla różnych podtypów. Szminka jest na samej twarzy i jest kolorowa, więc wszystkie dysonanse bardzo się rzucają w oczy.

   Lista szminek (głównie MAC i Revlon) jest tutaj:
   http://www.truth-is-beauty.com/what-season-are-you.html
   Można poszukać w google tych nazw i spróbować podobnych albo poszukać revlona.

   Usuń