środa, 14 listopada 2012

12 typów urody - objaśnienie podziału

4 pory roku i 12 podtypów kolorystycznych

Przy pierwszym zetknięciu podział na 12 podtypów może się wydawać niejasny, mało logiczny lub niewystarczający. Jednak jest z sukcesem stosowany przez bardzo doświadczonych wizażystów. Warto więc spróbować się z nim zapoznać, zarówno jeśli zajmujemy się wizażem, jak i jeśli próbujemy znaleźć najlepsze dla siebie kolory i określić typ urody.

W jednym z poprzednich postów wyjaśniłam na jakiej zasadzie opiera się podział na 12 podtypów. Dzisiaj nieco rozwinę te wyjaśnienia i postaram się rozwiać wątpliwości, jakie mogą się nasunąć przy pierwszym spotkaniu z tym systemem.

Dwanaście podtypów a cztery pory roku

Należy pamiętać, że system 12 podtypów nie jest systemem alternatywnym do klasycznego podziału na cztery pory roku, tylko jego rozwinięciem i udoskonaleniem. Niektórzy mogą mieć wątpliwości, po co mnożyć typy, skoro 4 pory roku wystarczają. Otóż nie wystarczają. Pewnie wszyscy, którzy poświęcili trochę zastanowienia analizie kolorystycznej zauważyli, że w obrębie jednej pory roku można spotkać osoby, którym pasują nieco inne odcienie barw. A skoro potrzebują innych barw, to znaczy że istnieje potrzeba podziału czterech pór roku na dalsze podtypy. Eliminuje to również niejasności w rodzaju "mieszanych" czy "nietypowych" rodzajów urody.

Jak pory roku mają się do siebie i czym to skutkuje


Jak wiemy (kto nie wie, niech poczyta poprzednie posty), cztery pory roku według klasycznego podziału zależą od dwóch cech kolorystyki: waloru (jasna - ciemna) oraz gamy (chłodna - ciepła). W podziale na dwanaście typów bierze się też pod uwagę nasycenie koloru (czysty - przytłumiony). Obiecałam wykres pokazujący jak mają się do siebie poszczególne pory roku i co je łączy - po polsku.
Po pewnym zastanowieniu uznałam, że wykres może być trochę niejasny przez to, że osie łączące ciemne i jasne typy krzyżują się ze sobą na obrazku, choć nie powinny się dotykać. Zrobiłam więc dwie wersje:O co chodzi w tych wykresach?

Otóż każda pora roku ma trzy podtypy. Są to jednocześnie jakby trzy ramiona wyciągnięte w kierunku trzech z sześciu wartości (walor, "temperatura" i nasycenie koloru).
 •    chłodne - ciepłe
 •    jasne - ciemne
 •    czyste - zgaszone
W skrócie -  można uznać, że na każdym końcu kolorowego trójzębu jest jeden podtyp. Ponieważ każda z wartości jest "używana" przez dwie pory roku, więc można powiedzieć, że są to cechy które je łączą. To wyjaśnia podobieństwa między  konkretnymi podtypami, nawet jeśli należą do innych pór roku.

Na wykresach dobrze widać, czym charakteryzuje się kolorystyka poszczególnych pór - wystarczy przeczytać przymiotniki na końcach ramion. Są to cechy, które charakteryzują całą porę roku, a od tego, która z tych cech jest dominująca zależy podtyp. Zostało to dokładniej wyjaśnione w poprzednim poście.
Dla przypomnienia charakterystyka pór roku:
 • Jesień - barwy zgaszone , ciemne i ciepłe
 • Zima - barwy czyste, ciemne i chłodne
 • Lato - barwy zgaszone , jasne i chłodne
 • Wiosna - barwy czyste, jasne i ciepłe


Tak wygląda rozkład 12 typów na wykresie (kółka symbolizują podtypy, kolory - pory roku):


Jak widać, podtypy tworzą pary z różnych pór roku. Nazywa się to typami siostrzanymi. Są dość ważne, bo podobieństwo do tych typów może być równie silne jak do podtypów "własnej" pory roku, lub nawet większe. Poza tym od typów siostrzanych można pożyczać niektóre kolory.Wszystkie typy są równie ważne!
Typów urody jest dwanaście, a cztery pory roku to kategorie, które je grupują. W związku z tym:
 - Nie ma typów mieszanych ani pomiędzy. Każdy należy do jednej kategorii.
 - Nie ma typów głównych. Żaden z podtypów nie jest "prawdziwą" porą roku, a reszta nie jest typem mieszanym.

Wszystkie możliwe typy:

ciepła wiosna chłodne lato ciepła jesień chłodna zima
jasna wiosna jasne lato ciemna jesień ciemna zima
czysta wiosna łagodne lato łagodna jesień czysta zima


W następnym poście dokładniej o kolorach dla poszczególnych typów.

14 komentarzy:

 1. Uważam,że podział na 12 typów urody jest o wiele bardziej kompetentny od bardzo uproszczonego podziału na 4 typy urody i jest jego logicznym i klarownym uzupełnieniem . Twoje wpisy bardzo mi się podobają,bo są rzetelne,obiektywne,dokładne ,pozbawione uproszczeń i obalające stereotypy. Pokazują ,jak bzdurne wyobrażenia mają co poniektórzy na temat typów urody i jak bardzo krzywdzące jest to,że media lansują tylko dany typ urody,sugerując,jakoby pozostałe były gorsze i brzydsze.Dzięki twoim postom dziewczyny o wszystkich typach urody wiedzą już,jak wyglądać ładnie i powalać urodą ;)A te,które mają modny typ urody zimy i próbują obrażać te o niemodnym typie lata czy jesieni,że są mdłe ,wiedzą już,że wcale nie są naj i też mają swoje wady :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno żaden typ czy podtyp nie jest lepszy od innego. Niezależnie od typu, i tak najlepiej wygląda się w twarzowych kolorach. I nikt tak naprawdę nie ma "łatwiej" pod tym względem.

   I masz rację, że mody pojawiają się i przemijają... :)

   Usuń
 2. Baaaardzo fajnie opisane i wytłumaczone. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej! Mam pytanie: jaki typ urody ma według tej klasyfikacja Sasha Pivovarova? Jestem do niej bardzo podobna - a nie potrafię do końca przypisać swojej urody żadnej kategorii. Czy to będzie jasne lato? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć, nie wiem czy mi ktoś odpowie jeszcze ale zapytam... Czy czysta zima może mieć jasną cerę z różowym, niebieskawym i oliwkowym podtonem, jasne różowe usta, ciemne brązowe włosy w chłodnym odcieniu i błyszczące ciemnobrązowe oczy w kolorze takim samym jak włosy, plus czarne rzęsy i brwi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko może - zapraszam do postów o tym, jak ustalać typ urody.

   Usuń
 5. hej , moze ktos mi pomoze ustalic- mam ciemne(prawie czarne naturalne) wlosy ,jasna cere z rozowymi podtonami ale duzo piegow (przez co wydaje sie zolciejsza na twarzy ),szaro-zielone oczy. moje zylki na nadgarstkach sa pomieszane-niebieskie i zielone a cienie w dolinie lez zabarwione sa na szaro-fiolet. JAki to moze byc typ?

  OdpowiedzUsuń
 6. hej , moze ktos mi pomoze ustalic- mam ciemne(prawie czarne naturalne) wlosy ,jasna cere z rozowymi podtonami ale duzo piegow (przez co wydaje sie zolciejsza na twarzy ),szaro-zielone oczy. moje zylki na nadgarstkach sa pomieszane-niebieskie i zielone a cienie w dolinie lez zabarwione sa na szaro-fiolet. JAki to moze byc typ?

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam takie pytanie. Czy tylko wiosny mają młody wygląd czy i jesienie mogą młodo wyglądać. Otóż byłam 12 lat temu w Warszawie u wizażystki która po przyjrzeniu mi się powiedziała że jestem wiosną ale..
  Nie była tego pewna. Czyli wahała się chyba między wiosną a jesienią. Ostatecznie powiedziała że młodo wyglądam to wiosna. Czy rzeczywiście tylko wiośnie przypisuje się młody wygląd czy to tylko sprawa genów? Jak to jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Selenę Gomez klasyfikuje się jako Zimę, a mówią o niej, że ma dziecięcą twarz, więc wszystko jest możliwe :)

   Usuń
 8. Witam. A ja będąc na kursie wizażu byłam oceniona jako wiosna ale... z pewnym zawahaniem czy nie jestem jesienią. Ale ostatecznie padło na to, że jestem Wiosną z racji młodego wyglądu. Czy rzeczywiście tylko wiosny młodo wyglądają? Oczywiście zakładając że rzeczywiście jestem typem ciepłym bo czasem i nad tym się zastanawiam ☺ proszę o pomoc bo mąż twierdzi, że w zależności od jego dnia dobrze w prawie każdym kolorze wyglądam a mama tak samo. I nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam dalej mam problem z określeniem typu urody 😢 pomocy. Czy przy kolorach właściwych to twarz powinna mieć widoczne różowe placki wokół nosa i lepiej widoczne usta i oczy? Przy złotej folii niby lepiej ale różowo z ciemną brodą a przy srebrnej cała żółtawa jestem z niewidocznym ustami i niby podkreslonymi oczami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy kolorach właściwych powinien uwidocznić się koloryt cery, a wszelkie niedoskonałości być zniwelowane.

   Usuń
 10. Dlatego oscyluję że jestem jesienią.

  OdpowiedzUsuń