środa, 21 listopada 2012

Typy zimy - ciemna zima

Oto paletka twarzowych kolorów, pokazana również w poprzednim poście. Ta paleta dotyczy kolorów stroju, w makijażu nie wszystkie z tych kolorów będą wyglądały równie naturalnie, natomiast nie powinny się "gryźć" z naturalnym kolorytem ciemnej zimy.

Mity na temat ciemnej zimy:

 • Ciemna zima ma zawsze brązowe oczy - nie jest to prawdą. Przede wszystkim typ określa się na podstawie pasujących barw, nie koloru oczu i włosów. Częsty jest też typ szatynki o zielonych oczach.
 • Każda zima o czarnych włosach i brązowych oczach jest ciemną zimą - nieprawda, osoby o takim wyglądzie można znaleźć w prawie każdym typie urody, a każda z zim może mieć brązowe oczy.

Należy pamiętać, że ciemna zima nie tylko jest najciemniejszą wersją zimy, ale również ma lekki wpływ jesieni, czyli domieszkę ciepłego i zgaszonego brązowego pigmentu. Jak charakterystyka barw wpływa na typ?
 • Lekki wpływ jesieni jest widoczny w karnacji, włosach i oczach, chociaż może być na tyle subtelny, że niełatwo go zauważyć na pierwszy rzut oka. Nie warto więc traktować tego jako pierwszego wyznacznika, można użyć przy upewnianiu się co do typu i dobieraniu kolorów.
 • Wpływ jesieni sprawia również, że pasują kolory lekko ciepłe, o ile są przygaszone - np. bordo, lekko przytłumiona zieleń, złoty.
 • Przyciemnienie i lekkie przytłumienie sprawia, że kolory na palecie mogą wyglądać dość ponuro. Jednak ciemna zima nie wygląda w nich ponuro, ale świeżo i promiennie. Jest to bardzo charakterystyczne dla tego typu. Uwaga - inne zimy mogą sobie radzić całkiem dobrze z tymi odcieniami, ale nie będą one aż tak poprawiać ich wyglądu.
 • Komu kolory wydają się zbyt ponure, powinien w pierwszej kolejności wybrać najbardziej intensywne kolory z własnej palety oraz zestawiać różne jasności kolorów ze sobą. Powinno to dać wystarczająco kontrastowy i ożywiony efekt.
 • Ciemne zimy wyglądają naturalnie w ciemnym makijażu. Obfitość czarnego eyelinera, czarny cień do powiek, ciemna szminka - na ciemnej zimie nigdy nie wygląda przesadnie. Owszem, makijaż taki może być widoczny, ale wygląda naturalnie. Truth Is Beauty ładnie podsumowała ten efekt jako "ciemna zima nigdy nie wygląda gotycko". Oczywiście jeśli komuś zależy to i na ciemnej zimie osiągnie efekt gotycki i dramatyczny, ale czarna kredka do oczu i ciemnoburgundowa szminka zdecydowanie nie wystarczą.
 • Próby rozjaśniania urody zwykle kończą się źle - rozjaśniane włosy i sięganie po zbyt jasne i mdłe barwy w makijażu łatwo pobrzydza ciemną zimę. 
 • Uwaga: Jasne barwy są jak najbardziej dozwolone, ale należy pamiętać o dwóch zasadach - ciemna zima jest typem chłodnym i o średnim do wysokiego poziomie kontrastów. 
 • Nie wolno więc rozjaśniając za bardzo obniżyć kontrastów.
 • Kolory jasne są nadal chłodne i nieco przytłumione - spójrzcie na paletę. Trzeci rząd od góry, lewa połowa. Takie kolory, szczególnie jeśli są błyszczące, przyjemnie rozświetlą i będą kontrastować bez dysonansów z ciemniejszymi kolorami z palety.
 • Uwaga na cieliste szminki i kolory ubrań (modny teraz tzw. trend nude) - łatwo wybrać brzydki kolor, bo zamiast chłodnych, czystych i odrobinkę tylko przytłumionych najczęściej dostaniemy kolory zbyt zgaszone lub zbyt ocieplone. Z tego powodu odcienie bladego różu i brzoskwiniowego to kolory często unikane przez ciemne zimy, bo zamiast wyglądać w nich świeżo i młodzieńczo wyglądają na stare i zmęczone.

Przydatne linki o ciemnej zimie (po angielsku):

Truth is Beauty:
Przykłady gwiazd - ciemnych zim we właściwych i niewłaściwych kolorach
Christine Scaman, 12 Blueprints:
O makijażu dla ciemnych zim

Dla nie czytających po angielsku pozwolę sobie zalinkować paletę pani Scaman:

Od góry: rozświetlacz do powiek (2 kolory), cień do powiek (4 kolory), szminka i róż (4 kolory), eyeliner (czyli ogólnie obramowanie oczu, niezależnie od tego jakim kosmetykiem robisz kreskę).

Te kolory powinny pasować każdej ciemnej zimie, niezależnie od koloru oczu. Kolorem najbardziej zbliżonym do naturalnego  z czterech szminek jest prawy dolny (bordo).


Niektóre z porad Christine Scaman:
 • Osoby, dla których te kolory szminek wydają się zbyt rażące na co dzień, powinny wybrać odcienie transparentne lub bardziej brązowawe.
 • Młodsze kobiety, które mają ochotę na jaskrawsze odcienie niż te należące do ciemnej zimy, mogą sobie na nie pozwolić.
 • Szminka będzie wyglądać jaśniej lub ciemniej w zależności od tego, jak ciemna jest czyjaś uroda - to akurat odnosi się do każdego typu
 • Uwaga na szminki cieliste, szczególnie należy unikać szminki zlewającej się z kolorem skóry, u ciemnej zimy będzie to wyglądać brzydko. Lepiej wybrać odcień mniej cielisty, byle odcinał się wyraźnie od reszty twarzy.
Książka pani Scaman o analizie kolorystycznej (po angielsku)

Jeśli uważasz, że możesz być ciemną zimą

 • Wypróbuj kolory z palety ubrań i z palety makijażu
 • Porównaj kolory z palety ciemnej zimy, palet innych zim i palety ciemnej jesieni

4 komentarze:

 1. Nią na pewno nie jestem, bo to zupełnie nie moje kolory:) W jasnych zawsze wyglądam źle;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś mi się wydaje, że jestem ciemną zimą, nawet bardzo ciemny i mocny makijaż nie wygląda źle :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Link do posta z Truth is Beauty nie działa; oto właściwy link: http://www.truth-is-beauty.com/celebrity-dark-winters.html :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. TIB jakiś czas temu przebudowała swoją stronę i pewnie stąd różnice.

   Usuń