poniedziałek, 12 listopada 2012

Ile jest pór roku? cz. II

Wielu wizażystów doszło do wniosku że podział na cztery typy urody nie wyczerpuje wszystkich kombinacji, i że nie wszystkie kolory z palety jednej pory roku pasują jednakowo wszystkim przedstawicielkom tego typu. Część z nich postanowiła mimo wszystko trzymać się tego podziału, inni zaczęli dzielić pory roku na podtypy. Nie potrafię znaleźć wiarygodnych źródeł, które jednoznacznie określałoby autorstwo podziału na 12 typów. Niezależnie od tego, kto na to wpadł, w praktyce system okazuje się działać świetnie. Na czym polega?

Podział na 12 typów jest rozwinięciem klasycznego podziału na cztery pory roku. Każda pora roku jest podzielona na trzy podtypy. Dzięki temu uzyskuje się podział odzwierciedlający nie tylko różnice między chłodnymi a ciepłymi oraz ciemnymi oraz jasnymi barwami. Dodatkowo pod uwagę zostały wzięte różnice między barwami czystymi i zgaszonymi. Oprócz tego podział odzwierciedla różnice w natężeniu tych cech, które występują w ramach jednego typu. Bo przecież nie każda zima jest śniada, a nie każde lato ma zupełnie chłodny kolor włosów.

Bierzemy więc pod uwagę trzy główne cechy:

-jasność 
-tonację
-czystość koloru (jaskrawość)


Dlaczego typów jest 12 a nie 15?

Ze względu na charakterystykę pór roku, nie w każdym typie jest możliwy każdy zestaw cech. I tak zima jako typ ciemny nie może być jasna, a lato jako typ zgaszony nie może być czyste. Każdy z dwunastu podtypów jest kombinacją dwóch cech, dominującej i drugorzędnej.

Dlaczego akurat takie kombinacje?

Pozwolę sobie zalinkować bardzo pouczający obrazek z prettyyourworld:
http://www.prettyyourworld.com/colortheory.html
Wykres pokazuje jak poszczególne typy graniczą ze sobą, gdzie są podobieństwa a gdzie przeciwności. W przeciwieństwie do podziału na tylko cztery typy, ten system wyjaśnia podobieństwa między zdawałoby się różnymi typami. na początku ten wykres może być niejasny, ale po zapoznaniu się z podtypami szybko nabierze sensu.

Po przeciwnych stronach koła leżą dwie pory roku ciemne i dwie  jasne. W górnej prawej części mamy dwie chłodne pory roku, a w dolnej lewej - dwie ciepłe. Teraz wystarczy spojrzeć jakie słowa leżą przy nazwie każdej pory roku (obiecuję, że przygotuję polską wersję). I tak np. jesień (autumn) ma trzy podtypy: ciepły (warm), ciemny (deep) i zgaszony (soft). Co odzwierciedla ich położenie na wykresie? Podobieństwo do innych typów. Dominujące ciepło barw to cecha wspólna dla wiosny i jesieni. Właśnie w tych porach roku występują jedyne dwa czysto ciepłe podtypy. Takie podtypy są również zwane siostrzanymi. Mogą być do siebie podobne na pierwszy rzut oka, a nawet trudne do rozróżnienia, mimo należenia do dwóch różnych pór roku. Kolejną cechą utrudniającą rozróżnienie między nimi jest to, że mogą nosić niektóre kolory z typu siostrzanego i wyglądają w nich całkiem dobrze (chociaż nie są to ich najbardziej twarzowe kolory).
Podobnie jest z innymi cechami wpisanymi w diagram - każda z nich może być dominująca i każdy typ ma swoją "siostrę".


Jak to działa w praktyce?

Teoretycznie powinno się najpierw określić cechę dominującą (najbardziej rzucającą się w oczy) a następnie drugorzędną. Określenie, która cecha jest dominująca może być trudne, ale ze względu na opisane w poprzednim punkcie ograniczenia, nie musimy wybierać między zbyt dużą liczbą typów.

Jak już wspominałam w poprzednich postach, najbardziej miarodajnym sposobem określenia typu urody jest test chust (przymierzanie kolorów). Jak przeprowadzić podobną analizę samemu podaję tutaj. W tym poście podaję klasyczny sposób określania typu wg cechy dominującej i drugorzędnej.

Sposób określania typu według dwóch  cech

Pułapki 

Jak już pisałam takie ustalanie nie daje stuprocentowej pewności, ale pomaga w poszukiwaniach swojego podtypu. Ponieważ wygląd może być mylący, szczególnie dla niewprawnego oka, oceniajcie też kolory ubrań i kosmetyków, które najbardziej wam pasują - w ten sposób najłatwiej określić typ. Mimo wszystko ten sposób jest najlepszy dla osób o bardzo dobrej umiejętności rozpoznawania kolorów (czy są cieplejsze, chłodniejsze itp).
Kolejną pułapką jest trudność w określeniu cechy dominującej. Szczególnie poziom kontrastów może być mylący. Dlatego radzę po prostu wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, które przychodzą nam do głowy.

Krok I - szukanie cechy dominującej:  

Ciemna czy jasna?
Czy twoje kolory są zdecydowanie ciemne czy zdecydowanie jasne?

Jeśli jesteś w stanie szybko odpowiedzieć na to pytanie, to najprawdopodobniej ta cecha jest dominująca u twojego typu. Jeśli nie, to znaczy, że nie musisz poszukać innej cechy dominującej. Z pewnością to ucieszy wszystkie kobiety, które miały problem z odpowiedzią na to pytanie w klasycznym teście na cztery pory roku.

Wskazówka - o jasnym typie niekoniecznie świadczą tylko jasne włosy. Ciemniejsze włosy w połączeniu ze zdecydowanie jasną oprawą oczu, szczególnie jeśli jako dziecko mieliśmy jasne włosy, są charakterystyczne dla tego typu.

Ciepła czy chłodna?
Czy twoje kolory są zdecydowanie ciepłe czy zdecydowanie chłodne?

Po raz kolejny - jeśli jesteś w stanie określić tę cechę (kolory nie muszą być stuprocentowo zimne czy ciepłe, wystarczy ze jest to łatwe do stwierdzenia i rzuca się w oczy) to "ciepła" lub "zimna" będzie twoją cechą dominującą.

Wskazówka - jeśli nie umiesz określić tonacji swojej skóry, to może jesteś w stanie określić tonację najbardziej twarzowych kosmetyków lub ubrań? Jeśli odpowiedź brzmi "i ciepłe, i chodne kolory" albo "raczej neutralne" to raczej nie będzie to twoja cecha dominująca.

Łagodna czy kontrastowa?
Czy twoja uroda jest łagodna czy kontrastowa?
(Czy twarz i włosy składają się z elementów łagodnie zlewających się ze sobą, jakby rozmytych, czy są zdefiniowane, odcinają się od siebie). Czy pasujące ci kolory są czyste i jaskrawe czy może lekko zgaszone, łagodne.

Wskazówka - kontrast nie musi być "jak malowany", nie musisz mieć smolistych brwi na białej skórze, wystarczy, że twoje usta, brwi, oczy odcinają się wyraźnie od twarzy, są widoczne. taki kontrast może występować nawet u blondynek o blond brwiach. Kontrast może występować nie tylko w jasności kolorów ale też w ich odcieniu.

Koniec kroku I 
Jeśli nie znalazłaś swojej cechy dominującej, zastanów się jeszcze raz. Może jeśli przyjmiesz mniej surowe kryteria, łatwiej będzie zdecydować. Jeśli wahasz się między dwoma cechami dominującymi, sprawdź obie. Jeśli wahasz się między wszystkimi trzema - czytaj dalej. Niektóre osoby są po prostu trudniejsze do określenia, ale pamiętaj, że każdy należy do któregoś z typów i każdy należy do tylko jednego typu.


Krok II  - ustalanie cechy drugorzędnej
W zależności od tego, którą cechę dominującą wybrałaś, teraz musisz wybrać między kolejnymi dwoma. I to już będzie koniec.

Jasna
Jeśli twoje kolory są chłodne, jesteś jasnym latem.
Jeśli twoje kolory są ciepłe, jesteś jasną wiosną.

Ciemna
Jeśli twoje kolory są chłodne, jesteś ciemną zimą.
Jeśli twoje kolory są ciepłe, jesteś ciemną jesienią.

Ciepła
Jeśli twoje kolory są czyste i żywe, jesteś ciepłą wiosną
Jeśli twoje kolory są przytłumione, zbrązowiałe, jesteś ciepłą jesienią

Chłodna
Jeśli twoje kolory są czyste i nasycone, jesteś chłodna zimą
Jeśli twoje kolory są przytłumione i poszarzałe, jesteś chłodnym latem.

Kontrastowa
Jeśli twoje kolory są raczej chłodne, jesteś kontrastową zimą
Jeśli twoje kolory są raczej ciepłe, jesteś kontrastową wiosną

Łagodna
Jeśli twoje kolory są raczej chłodne, jesteś łagodnym latem
Jeśli twoje kolory są raczej ciepłe, jesteś łagodną jesienią
 Koniec testu.

Jeśli wahasz się miedzy typami, albo nie zgadzasz z wynikiem, zrób test jeszcze raz albo oceniaj dla odmiany kolory ubrań (jeśli oceniałaś wygląd) albo kolory swojej karnacji, włosów i oczu (jeśli oceniałaś kolory ubrań).


Więcej o poszczególnych typach w następnych postach.

9 komentarzy:

 1. cześć, a co jeśli w teście wyjdzie mi jako pierwszorzędna cecha zgaszona/ łagodna a jako 2 ciemna?? nie ma takich połączeń. albo np. jako 1 ciepła a 2 jasna? kontrastowa i jasna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie często trudno jednoznacznie ocenić najważniejszą cechę. Ale jak najbardziej 2-3 cechy wskazują na pewną prawidłowość. Np. zgaszony i ciemny sugerują wahanie między łagodnym latem a ciemną zimą, a ciepła/jasna na wahanie między ciepłą a jasną wiosną. Czyli znaczy, że zbliżamy się już do określenia właściwego typu.

   Usuń
 2. Heh, a mnie wyszło jasne i kontrastowe no i jest zonk :) bo czy ciepłe czy chłodne, nie potrafię określić :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze już coś wiadomo. Jest tu kilka możliwości - skoro dodatkowo wiesz też, że czarny odpada.
   Nie czarny = nie zima, jasno = nie typy ciemne, nie ma dużej preferencji "temperatury" = odpadają typy czysto ciepłe i czysto chłodne. Zostają w sumie tylko jasne i łagodne.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo, ale znajoma oceniła mnie jeszcze inaczej i już sama nie wiem... Mówi, że łagodna, ciepła, jasna, ale też niepewna wszystkiego :) Czytam dalej może mnie oświeci :)

   Usuń
  3. Dlatego polecam jako podstawę test opisany później na blogu, czyli test draperii (przymiarka kolorów). :)

   Usuń
  4. przymierzałam :) i właśnie kieruję się ku wiośnie (tylko na razie nie mam naturalnego koloru włosów, ale zakryłam je), no i wydaje mi się, że mogłam źle kolory rozróźniać, ale widzę, że się tu nauczę czegoś o kolorach i jak dojdę do końca, to będę już wiedziała co za siła (pora rou i podtyp :) ) we mnie drzemie ;)

   Usuń
 3. Ciężko znaleźć cechę dominującą ;) póki co ograniczyłam swój typ do 5 opcji: jasne lato, ciemna zima, chłodne lato, chłodna zima lub kontrastowa zima. Prowadząca na zajęciach z wizażu określiła mnie jako mocne(?) lato, ale jakoś mi to nie pasuje. Dalej metodą eliminacji odrzuciłabym jasne lato i kontrastową zimę, bo według koła z grafiki blisko im do wiosny, a mi kolory wiosenne zdecydowanie nie pasują. Czyli ograniczyłam się do trzech typów, mam nadzieję, że dalsza lektura doprowadzi mnie do właściwego typu ;) Podoba mi się, że piszesz tak konkretnie, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, widzę, że ostatnio więcej osób czyta ten post... Lepszy sposób ustalenia typu jest podany później na blogu:
   http://barwyurody.blogspot.com/2012/11/kolory-typow-urody-jak-rozpoznac-typ.html

   Ten sposób opisałam, ponieważ jest często podawany, ale jak same widzicie w praktyce jest trudny do przeprowadzenia.

   Usuń