piątek, 30 listopada 2012

Typy zimy - chłodna zima

Chłodna zima


Tradycyjnie zacznę od paletki przykładowych kolorów dla chłodnej zimy:

Chłodna zima to typ, który najlepiej wygląda w chłodnych i czystych kolorach. Kolory nie są tak nasycone jak u intensywnej zimy, ani tak przyciemnione jak u ciemnej. Są raczej lekko rozjaśnione względem kolorów tamtych dwóch typów. Jednak największą różnicą między chłodną zimą a innymi podtypami zimy jest brak ciepłych tonów.

Ten typ bywa czasami zwany prawdziwą lub czystą zimą. Jest to o tyle bez sensu, że każdy z podtypów reprezentuje przewagę jednej z trzech cech zimy (chłodna, czysta, ciemna). Żadna z tych cech nie jest bardziej zimowa niż pozostałe.


Jak charakterystyka kolorów wpływa na wygląd chłodnej zimy?

 • Jako zupełnie chłodny typ nie toleruje barw ciepłych, które nadają jej niezdrowy wygląd. Dotyczy to również kolorów metalicznych i metali - złote, mosiężne, miedziane kolory nie będą wyglądały dobrze.
 • W bardzo chłodnych i czystych barwach wygląda świeżo, zdrowo i naturalnie. Nie trzeba się bać, że te kolory nadadzą zimny "techniczny" efekt. Kolory typu nigdy nie wyglądają przesadnie.
 • Ten typ często mylnie identyfikuje się jako ciemna lub intensywna zima lub chłodne lato. O ile chłodne lato jest siostrzanym typem, kolory pozostałych zim mogą być zbyt ciepłe. Nie należy też przesadzać z przytłumieniem koloru - tylko najintensywniejsze kolory chłodnego lata sprawdzą się u chłodnej zimy.
 • Próby ożywienia wyglądu chłodnej zimy ciepłymi kolorami nie kończą się dobrze. Dla niektórych osób wygląd chłodnej zimy może być zbyt posągowy - jest to kwestia gustu. Żywszy wygląd nadadzą o wiele lepiej kontrastowe kolory w ubraniu oraz makijaż - szczególnie odrobina szminki lub różu.
 • Największe porażki biorą się z braku zrozumienia tonacji chłodnej. Skóra chłodnych zim prezentuje najchłodniejsze możliwe odcienie ludzkiej skóry. Jednak ludzka karnacja nigdy nie jest aż tak chłodna jak najchłodniejsze barwy z koła kolorów. Logiczne jest więc, że "cielisty" kolor najlepiej podkreślą te właśnie bardzo chłodne barwy. (Jak tłumaczyłam w poście o kolorach - podział na barwy chłodne i ciepłe funkcjonuje na zasadzie różnic i podobieństw).
 • Również w makijażu należy się trzymać chłodnych barw.

Przydatne linki o chłodnej zimie (po angielsku):

Truth Is Beauty - przykłady gwiazd w złych i dobrych kolorach 
(mam pewne wątpliwości co do zakwalifikowania wszystkich gwiazd, ale autorka ma większe doświadczenie) większość przykładów świetnie pokazuje różnice między twarzowymi a nietwarzowymi kolorami dla chłodnej zimy.

Christine Scaman, 12 Blueprints:
Makijaż dla chłodnej zimy

Paletka kolorów makijażu pani Scaman:
12blueprints.com
 Niektóre z rad Christine Scaman:
 • Nie bój się intensywnych, chłodnych róży i fioletów. To łagodniejsze, jasne i mdłe róże będą wyglądać nienaturalnie.
 • Ten typ najlepiej ze wszystkich wygląda w mocnej kresce wokół oczu, szczególnie po wewnętrznej stronie powieki.

 Prawdopodobnie jesteś chłodną zimą, jeśli:

 • Wiele kolorów jest dla ciebie zbyt ciepłych, dobrze wyglądasz tylko w chłodnych
 •  Kolory lata są dla ciebie zbyt zgaszone i nadają twojej skórze szarawy wygląd

13 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że zimę dzieli się na podtypy:) Wiem, że na pewno nią jestem, ale zastanawiam się, czy jestem chłodną czy czystą zimą;) Najlepiej wyglądam i czuję się w chłodnych kolorach. Ale jednocześnie pasują mi intensywnie czerwone pomadki. Nie mogę nosić pasteli, ponieważ wyglądam w nich mdło... Piszesz świetne posty:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam za spóźnioną odpowiedź... Czerwień jak najbardziej pasuje chłodnej zimie, ale musi to być chłodny odcień czerwieni - np. karmin właśnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem chłodna, albo kontrastowa... Ciężko mi wybrać...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kontrastowa daje rade ciepłym kolorom, o ile są czyste. Chłodna nie cierpi ciepłych barw. :)

   Usuń
 4. Zgłupiałam :P
  Pasuje mi i chłodna i ciemna i kontrastowa w zależności od pory roku, czy to nie dziwne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. :) Wszystkie zimy mają sporo cech wspólnych, jesteś jednym z podtypów, tylko na razie trudno ci się zdecydować.

   Usuń
  2. Mam wrażenie że latem gdy się opalę (nawet lekko) skóra robi mi się cieplejsza i wtedy jestem rasową kontrastową zimą. Ale późną jesienią i zimą, gdy po letniej opaleniźnie nie ma śladu a i skóra sama z siebie robi się szara i zimniejsza ta paleta barw nie do końca się sprawdza. Wtedy wygrywają ciemne brązy, ciemne fiolety i szarości. W zimowej garderobie mam tylko jeden sweter w kolorze czystego lazuru (kolor który przeważa w letniej garderobie) i prawie nigdy go nie noszę - "cudownie" podkreśla niebiesko-szary odcień mojej skóry w zimie.

   Usuń
  3. Hm, ciekawe. Przydałoby się to sprawdzić na innych kolorach, ale może być jak opisujesz.

   Usuń
 5. A tak przy okazji to powiem że najtrudniej zdiagnozować siebie samego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. http://nessy78.pinger.pl/m/20621497 prawie identyczny artykuł...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha, "artykulik" najwyraźniej sklejony z tego, co się jej wyguglowało, nawet nie ma razem sensu.

   Usuń