sobota, 1 grudnia 2012

Mysi blond, ziemista cera - czyli o znaczeniu popularnych określeń

Czytając różne artykuły, notki, dyskusje, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że niektóre terminy są rozumiane w bardzo różny sposób, co utrudnia komunikację. Postanowiłam więc zrobić listę różnych terminów wraz ze znaczeniami, które ja uważam za poprawne. Jeśli nie zgadzacie z definicją któregoś z nich, dajcie mi znać. To nie jest lista wszystkich możliwych określeń karnacji itp., tylko próba wyjaśnienia pewnych kwestii.

Określenia włosów


 • Mysi blond, myszaty blond - trudny do określenia kolor włosów, łączący barwę szarą i brązową. Ten kolor łączy w sobie tony chłodne i ciepłe, przewaga może być po jednej lub drugiej stronie, jednak nie jest zbyt wyraźna.Kolor jest więc bliski neutralności. Może być jaśniejszy lub ciemniejszy. To nie jest to samo co popielaty lub perłowy blond, które są kolorami zupełnie chłodnymi. Nazwany tak na cześć domowej myszy, która jest właśnie szarobura:
 • Świński blond - brzydkie określenie typu urody charakteryzującego się bardzo jasnymi, prawie białymi włosami, jasną oprawą oczu i różowawą karnacją. Lepiej nie używać tego określenia wobec innych.
 • Popielaty blond - blond o szarym, chłodnym zabarwieniu. 
 • Platynowy blond - bardzo jasny blond, biały lub prawie biały o chłodnym lub neutralnym zabarwieniu.
 • Piaskowy blond, beżowy blond - blond o neutralnym zabarwieniu, łączący tony chłodne i ciepłe. Zwykle oznacza kolor czysty, niezgaszony, najczęściej używa się go do określenia koloru farby do włosów.
 • Złocisty blond, złoty blond, ciepły blond, słoneczny blond - blond o odcieniu zdecydowanie ciepłym, może być jasny lub ciemny.
 • Miedziany blond, rudoblond - włosy blond o rudawym, czerwonawym odcieniu
 • Kasztanowe włosy - włosy brązowe o czerwonawym, rudawym odcieniu.
 • Chłodny brąz, popielaty brąz - włosy brązowe w odcieniu chłodnym

Określenia skóry

 • Ziemista cera - uwaga, to nie jest określenie koloru karnacji, tylko przypadłości cery. Określa się tak cerę jakby szarawą, wyglądającą na przykurzoną, przybrudzoną. Nie ma to nic wspólnego z jasnością czy odcieniem karnacji. 
 • Porcelanowa karnacja - skóra bardzo jasna z odcieniem różowym.
 • Oliwkowa cera - cera o odcieniu żółtawym, ale chłodnym, nie ciepłym. Może być jasna lub ciemna.
 • Złotawa, złocista cera - cera o odcieniu żółtawym i ciepłym. Może być jasna albo ciemna.
 • Karnacja brzoskwiniowa - skóra jednocześnie ciepła i zaróżowiona. 
 • Śniada cera, smagła cera - ciemna karnacja - pojęcie dość niejasne, bo dla każdego może oznaczać coś trochę innego.
 • Skóra koloru kości słoniowej - jasna skóra o barwie lekko żółtawej, kremowa.
 • Cera naczynkowa - cera z widocznymi popękanymi naczynkami krwionośnymi.To nie to samo co cera różowawa czy porcelanowa. Skóra o dowolnym odcieniu może mieć popękane naczynka.
 • Skóra opalona - to nie jest nazwa typu karnacji. Opalenizna to reakcja na słońce, skóra o różnych odcieniach i stopniach jasności może się opalić.

4 komentarze:

 1. To w takim razie czym się różni popielaty brąz od mysiego blondu? Z tych opisów wynika ,że mysi blond to wcale nie blond ,tylko raczej brąz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popielaty blond jest wyraźnie szarawy i przez to mniej lub bardziej chłodny. Mysi kolor zawiera zarówno popielate, chłodne pigmenty jak i beżowe (brązowe). Jest bardziej neutralny i czasem mogą przeważać tony chłodne, a czasem ciepłe. Włosy mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze. Dlatego jest to raczej nieprecyzyjne określenie. Nie sposób oznaczyć nim typu urody, dlatego sugestie, że to zgaszone typy mają myszate włosy, a czyste nie, są wyjątkowo na wyrost.

   Ja bym powiedziała, że w naszym kraju większość ludzi ma raczej myszate włosy, czy to jasne czy raczej ciemniejsze. Rzadziej widzi się naturalny kolor włosów, który jest zdecydowanie złoty, ciepły albo popielaty i chłodny.

   Co do blondów i brązów, to ostatnio słowo blond w Polsce jest coraz częściej rozumiane jako kolor bardzo jasny, nie wiem czego to jest efekt - pewnie popularności farbowania i terminologii fryzjerskiej. Jak dla mnie włosy blond, czyli jasne, to takie, które nie są ciemne. Trudno określić gdzie się kończy ciemny blond a zaczyna jasny brąz. Moim zdaniem szczególnie te bardziej świetliste, jakby przejrzyste włosy to raczej ciemny blond niż jasny brąz.

   Usuń
 2. wiec jaki kolor wybrac do cery naczynkowej'? napisalabys mi na maila jasna16@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie nie ma jednego koloru, bo cera naczynkowa to przypadłość, a nie typ urody.

   Należy określić swój typ kolorystyczny i dobierać kolory według niego, w większości przypadków kolor dopasowany do typu już sam w sobie bardzo pomaga zmniejszyć widoczność niedoskonałości i poprawić optycznie koloryt skóry.

   Usuń