sobota, 15 czerwca 2013

Typy jesieni - ciepła jesień

Ciepła jesień

Jak zwykle zaczynamy od  palety przykładowych kolorów podtypu. Przypominam, że są to tylko niektóre kolory, podane dla przykładu, po trochę z każdego rodzaju. Dają dobre wyobrażenie o tym jak wyglądają kolory ciepłej jesieni bez względu na odcień czy jasność. Nie są to bynajmniej wszystkie kolory podtypu!

Kolory ciepłej jesieni są oczywiście ciepłe, bardzo ciepłe. Są też umiarkowanie przygaszone, z dodatkiem koloru brązowego. Ciepła jesień posiada małą domieszkę pigmentów ciepłej wiosny, w związku z tym kolory nie są tak mocno przygaszone jak u np. zgaszonej jesieni. Typ ten może być trudny do odróżnienia od ciepłej wiosny.


Jak to działa w praktyce:


 • Należy pamiętać, że jesień to nie ciemniejsza wersja wiosny, tylko przygaszona wersja ciepłego typu urody. Nie każdy ciepły kolor będzie pasować - dlatego dobieramy stopień czystości koloru do podtypu. Zbyt czyste kolory będą wyglądały nienaturalnie, mogą wręcz szpecić. Można "pożyczać" kolory od siostrzanego typu, w tym wypadku ciepłej wiosny, ale należy to robić z wyczuciem, najlepiej używać małych obszarów tych kolorów i z dala od twarzy.
 • Ciepła jesień nie toleruje kolorów chłodnych. Unikamy więc chłodnych wersji jakiegokolwiek koloru, natomiast można sięgnąć po ciepłe wersje kolorów, nawet takich jak niebieski czy szary - przykłady widać w palecie powyżej.
 • Po raz kolejny przypominam, że kolor włosów, oczu, występowanie piegów itp. nie określają typu. Można być ciepłą jesienią i mieć włosy np. blond lub czarne, nie trzeba mieć rudych czy kasztanowych włosów. O typie decyduje głównie odcień karnacji, który sprawia, że ciepłej jesieni będą pasować kolory bardzo ciepłe i lekko zgaszone.
 • Poziom kontrastów jest mniejszy nic u wiosen i należy o tym pamiętać przy komponowaniu stroju. 
 • Metaliczne odcienie powinny być również ciepłe i lekko zgaszone, nie bardzo czyste i błyszczące. Dobrze więc sprawdzą się kolory mosiądzu, antycznego złota, brązu, najlepiej lekko spatynowane lub zmatowione. W przypadku tego podtypu kolory metaliczne są szczególnie twarzowe i warto nosić jakiś element w stroju - choćby szal przetykany metaliczną nitką, biżuterię lub nieco złota w makijażu.

Makijaż:

 • W makijażu obowiązują takie zasady dobierania kolorów, jak przy ubraniach, tylko surowsze - wszelkie odstępstwa od typu będą bardziej się rzucały w oczy. W przypadku osób młodych, chcących poszaleć z makijażem użycie kolorów sąsiednich typów może dać ciekawe rezultaty, jednak nie będą to najbardziej twarzowe i naturalne kolory.
 • Unikamy więc kolorów chłodnych i chłodnawych oraz jaskrawych, bardzo czystych.
 • Dobrze wyglądają kosmetyki z domieszką ciepłych, brązowych pigmentów. 
 • Sprawdzą się odcienie bursztynowe, metaliczne odcienie złota i brązu, lekko przygaszone żółcie i pomarańcze.
 • Christine Scaman radzi użyć odrobiny metalicznego cienia na środku powieki, nad tęczówką, w połączeniu z matowym cieniem na reszcie powieki. Poleca również metaliczne szminki lub róże, byle ograniczyć metaliczny połysk do jednej części twarzy na raz.
 • Zamiast różowego  różu do policzków pani Scaman radzi złotawy bronzer, wg mnie można też użyć złotawego rozświetlacza.

Paletka z 12 blueprints:


12blueprints.com

I cały artykuł o makijażu dla ciepłej jesieni (po angielsku):

http://12blueprints.com/best-makeup-colours-true-autumn/

Inne pomocne artykuły o jesieniach z 12blueprints:

http://12blueprints.com/how-autumns-intensify-eye-colour/
http://12blueprints.com/how-the-5-springs-add-yellow/


Oznaki bycia ciepłą jesienią:

 • Wyglądasz fatalnie w chłodnych kolorach, dobrze w ciepłych, najlepiej w bardzo ciepłych i lekko zgaszonych.
 • Najlepiej wyglądasz w średnich kontrastach, niezbyt pasuje ci czysta biel i głęboka czerń. Ładnie wyglądasz w złotawych i bursztynowych brązach i beżach, w kolorach rdzawych, barwach co jaskrawszych jesiennych liści.
 • Bardzo ci ładnie w dyskretnie połyskujących ciepłych i metalicznych odcieniach.

Pomyłki:

 • Czasem do tego typu przypisuje się osoby o rudych włosach i piegowatej skórze. Jeśli tak wyglądasz, ale niezbyt pasują ci kolory ciepłej jesieni, postaraj się znaleźć swoje najbardziej twarzowe kolory i określić do jakiego typu należą.
 • Jeśli zastanawiasz się nad ciepłą jesienią, i kolory są w miarę dobre, ale jakoś nie do końca pasują, wypróbuj w pierwszej kolejności kolory ciepłej wiosny, ciemnej jesieni i zgaszonej jesieni. Jeśli żaden z tych typów nie pasuje, spróbuj pozostałych podtypów wiosny. Jeśli nadal nic, zacznij dopasowanie od początku.

14 komentarzy:

 1. Moja mama świetnie wygląda w ciepłych odcieniach, które są dedykowane jesieni. Ja wdałam się w tatę i jestem typową zimą;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W końcu coś o jesieni :) Z niecierpliwością czekam na ciemną (głęboką?) jesień.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciepła jesień! A ja nadal się waham nad ciepłą jesienią i ciepłą wiosną. Sprawdziłabym jak wyglądam w jakimś złotawym bronzerze, ale boję się że wszystkie będą za ciemne. Chyba że sprawdzić rudawy/rdzawy matowy cień?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej skup się na różnicy między kolorami ciepłymi bardziej zgaszonymi a czystymi.

   Możesz też wziąć pod uwagę czy lepiej wygląda strój cały utrzymany w jasnych kolorach czy lepiej cały w ciemnych, ale to nie jest rozstrzygające, można za to potraktować jak podpowiedź.

   Usuń
  2. Jednak jestem bardziej za zgaszonymi kolorami i raczej ciepłymi niż chłodnymi, jednak muszę jeszcze zorientować się jak bardzo chłodne mogą/nie mogą być, bo odnoszę wrażenie że małe ilości chłodu, tzn nie do końca ciepłe (jesli można to tak ująć) wyglądają dobrze. W takim wypadku odpadałaby ciepła jesień ale nadal któraś jesień by to była. Dobrze myślę?

   Usuń
  3. Typy czyste ciepłe (ciepła jesień lub ciepła wiosna) wyglądają źle w zdecydowanie chłodnych odcieniach a najlepiej w bardzo ciepłych. Mogą tolerować kolory bardziej neutralne, ale to nie będą twarzowe kolory. Trzeba pamiętać o różnicy między twarzowymi kolorami (najlepsze) a takimi sobie, które też potrafią wyglądać całkiem dobrze, ale nie są aż tak twarzowe jak te najlepsze.

   Usuń
 4. Ja zaczynam dopiero czytać twojego bloga i nie wiem czy w ogóle rozgryzę jakim typem jestem :D Wydaje mi się że jasne lato, mam bladą cerę wydaje mi się że chłodną, ale trudno mi określić jaki ton ma skóra czasami mam wrażenie że mam cerę żółtą lub różową sama nie wiem... ciężko jest mi się określić ponieważ policzki mam często zaczerwienione i parę naczynek na nosie więc to niejako utrudnia mi ocenę i na różnych zdjęciach potrafię wyglądać inaczej raz mam wrażenie że moja cera wpada w róż a czasami że jest całkiem blada, mam taką rozmytą, rozbieloną urodę, delikatną i typowe polskie mysie szare włosy, ciemne brwi i malinowe usta, może mogłabyś mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem specjalistką, ale najlepiej chyba będzie jak sprawdzisz w których kolorach wyglądasz najlepiej. Ciepłe, zimne, intensywne, czyste czy przygaszone :)

   Usuń
  2. Nie ma innego sposobu - odsyłam do przewodnika po blogu - zakładka na górze.

   Usuń
 5. mogę jeszcze dodać tylko że np. na zdjęciach w czerwonym swetrze moja cera jest mocno różowa a w czerni wyglądam blado właśnie wtedy cera wygląda na rozmytą

  OdpowiedzUsuń
 6. cześć, piszę pod tym postem, bo jest najświeższy :) ciekawi mnie jaki typ urody ma modelka Cara Delevingne, potrafiłabyś określić? :) z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 7. To chyba moja kolorystyka i zarazem kolory i odcienie, które lubię od dziecka... Więc może tylko mi się wydaje że to moja kolorystyka? ;-)

  OdpowiedzUsuń