niedziela, 17 lutego 2013

Typy wiosny - jasna wiosna

Jasna wiosna


Witam po krótkiej przerwie. Dziś jasna wiosna. Zgodnie z tradycją zaczynam od paletki:

Kolory jasnej wiosny są raczej ciepłe i prawie czyste, rozjaśnione. Ten typ ma lekki wpływ jasnego lata, a więc jasnego i zgaszonego błękitu, jednak przeważa kolorystyka wiosny. Jak widać, nie znajdziemy koloru białego ani zupełnie czarnego.

Jak to działa w praktyce:

 • Jasna wiosna nie jest po prostu ciepłą wersją jasnego lata. Te dwa typy różnią się nie tylko "temperaturą", ale też czystością barw. Oba łączą kolorystykę lata i wiosny, ale kolory jasnej wiosny są czystsze niż kolory jasnego lata. W związku z tym serdecznie polecam opierać się w rozróżnieniu na pasujących kolorach, a nie np. ocenie koloru refleksu we włosach albo piegów.
 •  Kolor czarny jest dyskusyjny - część kolorystów twierdzi, że czarny jest nieodpowiedni, część że "ujdzie". Bardziej polecana jest jednak czerń słoniowa, czyli czerń wpadająca w brąz, jaśniejsza niż głęboka czerń.
 • Wpływ lata nieco ochładza kolorystykę i sprawia, że bardzo ciepłe kolory nie są najbardziej twarzowymi. Z kolei zdecydowanie zimne kolory będą zbyt chłodne. Jasna wiosna jest bliska neutralności, ale bardziej po ciepłej stronie.
 • Nie każda jasna wiosna (ani jasne lato) jest blondynką. Możliwe są też inne kolory włosów, bywa to rudy a często ciemniejsze kolory włosów np. brązowy, zestawione z jaśniejszymi, delikatnymi brwiami. Jasne typy za to zwykle dobrze wyglądają w rozjaśnionych włosach.
 • Poziom kontrastu u jasnych wiosen może mieścić się w przedziale od niskiego do średniego, co oznacza, że nie każda przedstawicielka tego typu ma arcydelikatny typ urody.
 • Niektóre osoby  na pierwszy rzut oka wyglądające na typy jasne (jasne włosy, brwi) są w rzeczywistości typami bardziej kontrastowymi - np. intensywną wiosną. Najłatwiej to rozpoznać po pasujących kolorach - takim osobom będzie bardzo do twarzy w intensywnych kolorach oraz czerni oraz makijażu intensywniejszym niż ten dla jasnej wiosny.
 • Inne osoby o jasnym i wiosennym typie urody mogą być jaśniejszą odmianą ciepłej wiosny - tym będą bardziej pasowały zdecydowanie ciepłe i czyste odcienie.
 • U osób o jasnej oprawie oczu często wydaje się, że koniecznie trzeba wzmocnić brwi - to może dać dobry efekt, ale nie jest wymagane, wystarczy że będziemy odpowiednio dobierać kolory ubrań i makijażu. Jeśli już decydujemy się na przyciemnianie brwi, należy to robić stopniowo i z wyczuciem, biorąc pod uwagę kolor włosów i resztę makijażu - drastyczne zmiany mogą pogorszyć wygląd, zbyt wzmocnione brwi będą dominować nad twarzą i nadawać teatralny wygląd.
 • Nie wszystkie kolory jasnej wiosny są bardzo jasne czy blade. Nie należy unikać kolorów bardziej nasyconych, które ożywiają wygląd tego typu. Wiele pań o tym typie urody bardzo sobie ceni szminki i róże o żywszych kolorach, które dobrze udają naturalne "kolorki".
 • W ubraniu zestawy mocno kontrastowe oraz duże, kontrastowe wzory są odradzane. Najlepiej sprawdzają się zestawy podobnych kolorów oraz drobne wzroki, z daleka optycznie zlewające się w całość. Kontrasty nie powinny być skrajne, sprawdzają się klasyczne eleganckie zestawy typu szary z różowym, szary z żółtym, bladożółty z bladozielonym.
 • Należy unikać ubierania się w bardzo dużą ilość ciemnych kolorów naraz - zamiast wyglądać poważnie, będzie to wyglądało przytłaczająco. Zawsze warto rozbić ciemny strój jasnymi elementami, szczególnie przy twarzy.

 Makijaż

 • Większość kolorystek poleca raczej brązowy tusz do rzęs niż czarny. Podobnie z eyelinerem czy kredką - chłodny brąz lub grafitowy. Wielu osobom przyzwyczajonym do czerni może się to wydać zbyt mdłe, ale warto spróbować. Niektóre firmy produkują wyraźnie brązowe tusze, inne ciemniejsze, tzw. brown-black, czasem można znaleźć grafitowy. Ważne, żeby wybierać chłodne odcienie brązu, bo zbyt ciepłe mogą dać efekt zaczerwienionych spojówek. Dobry wybór linerów w płynie ma Inglot, można kupić dość ciemny i chłodny odcień brązu ładnie wyglądający przy wiosennym oku. Jeśli ktoś jednak woli czarny tusz, to też może się sprawdzać, byle pamiętając, że przesadna ilość tuszu będzie wyglądać o wiele gorzej niż u typów ciemniejszych.
 • Nie należy popadać w pułapkę walki z bladością i przyciemniania na siłę twarzy. O wiele lepiej nadać zdrowy wygląd odpowiednim strojem i makijażem - twarzowe kolory, do ożywienia twarzy lepiej użyć różu i szminki niż bronzera. 
 • Odpowiednie kolory różu i szminki - róż, brzoskwiniowy, koralowy. Nie należy bać się koloru w tych kosmetykach, kolory powinny być widoczne. Żeby uzyskać ten efekt na delikatnej twarzy jasnej wiosny, nie potrzeba mocnego, ciężkiego makijażu. Jeśli się boimy koloru, lepiej nałożyć mniej albo użyć kosmetyku przejrzystego, ale należy unikać kolorów zgaszonych, poszarzałych.
 • Naturalne kolory cieni do powiek - kremowy, cieplejsze odcienie jasnej szarości, neutralne beże, z ciemniejszych kolorów brąz i grafit - kolory nie powinny być ani bardzo chłodne ani bardzo ciepłe.
 • Jak już pisałam wyżej, uwaga na przyciemnianie brwi - najlepiej robić to delikatnie, sprawdzając ile koloru wygląda naturalnie. Nie ma sensu dorysowywać sobie mocnych brwi bo to wymaga dopasowania reszty makijażu (a więc mocne oko, mocne usta a często jeszcze kolor włosów trzeba podbić) i zamiast podkreślania swojej urody mamy całkowitą transformację. Najlepsze będą cienie do brwi lub odpowiedni odcień matowego cienia do powiek, ew. specjalne produkty do brwi - żel, wosk. Uwaga na kredki i pisaki, przy jasnych brwiach mogą być za ciemne i tworzyć zbyt ostre linie.

Rady Christine Scaman z 12blueprints.com:

 •  Doradzane kolory w makijażu: to róże, brzoskwiniowe, beże, mleczne kolory
 •  Kolor rozświetlacza: kremowy lub bladobrzoskwiniowy. Dla osób chcących bardziej widocznego makijażu sprawdzi się też blady turkus.
 • Przy zielonych oczach pani Scaman poleca czerwoną szminkę, najlepiej przejrzystą. (osobiście uważam, że intensywniejszy lekko ciepły róż też się sprawdzi).
 • Nie przesadzaj z kosmetykami z dodatkiem błyszczących drobinek i bardzo metalicznymi - ogranicz do jednego elementu w makijażu.
 • W miarę możliwości wybieraj jak najmniej kryjące podkłady, im bardziej przejrzyste tym lepiej. Nie przesadzaj z matowieniem twarzy - zbyt matowa będzie wyglądała sucho i nienaturalnie, a wiosenne kolory będą się od niej odcinać.
 • Również pozostałe kosmetyki będą wyglądać lepiej jeśli użyjesz formuł przejrzystych raczej niż kryjących.
 • Dla podkreślenia koloru oczu noś w ubraniu kolory jak najbardziej podobne do twojego koloru oczu oraz kolory dopełniające (czyli znajdujące się po przeciwnej stronie koła kolorów).
 • Szczególnie twarzowe kolory w ubraniu to bardzo jasna żółtawa zieleń, czysty błękit, czysty dość jasny fiolet i różne odcienie czystych turkusów.
 • Jeśli chcesz wykonturować twarz, lepiej tylko użyć rozświetlacza by podkreślić wystające punkty i zrezygnować z podkreślania wklęsłości ciemniejszym kolorem - inaczej łatwo uzyskać ciężki i postarzający efekt.
 • Najlepiej wygląda wykończenie "dewy" czyli imitujące naturalny połysk nawilżonej skóry - można sięgnąć po kosmetyki dające taki efekt, uważając żeby nie były brokatowe czy metaliczne.
 • Brak skrzenia i migotania w makijażu można sobie wynagrodzić w biżuterii - np. wiszące, skrzące się kolczyki.

Przydatne linki (po angielsku):

Truth is Beauty:
Jasna wiosna
Gwiazdy w typie jasnej wiosny (po lewej przykłady złych kolorów, po prawej - te same osoby we właściwych kolorach)

Prawdopodobnie jesteś jasną wiosną, jeśli:

 • Wyglądasz najlepiej w dość czystych, lekko ciepłych kolorach.
 • Duża ilość ciemnych lub jaskrawych kolorów przytłacza cię.
 • Twoja twarz ma niski lub średni poziom kontrastów i bardziej ją ożywiają różowe i czerwone kolory w makijażu niż mocne podkreślenie oczu lub mocny makijaż.
 • Twoje brwi słabo odcinają się od twarzy, nawet jeśli nie są zupełnie blade, to jakoś w niej znikają .Z kolei ich mocne przyciemnienie nadaje ci śmieszny wygląd.
 • Ładnie wyglądasz w jasnych ubraniach, nawet ubrana od stóp do głów w jasne kolory.
 • Mocne kontrasty w stroju odwracają uwagę od twojej twarzy.

Często mylone typy - jeśli podejrzewasz się o bycie jasną wiosną, ale powyższe wskazówki nie pasują:

 •  Jeśli dobrze ci w zdecydowanie ciepłych kolorach, pod warunkiem że są czyste, źle tolerujesz barwy chłodne, źle wyglądasz w srebrze - najprawdopodobniej jesteś ciepłą wiosną.
 • Dobrze ci w intensywnych kolorach oraz czerni, możesz sobie pozwolić na całkiem duże kontrasty. Mocne podkreślenie brwi wygląda całkiemm dobrze - Najprawdopodobniej jesteś intensywną wiosną.
 • Wskazówki dla jasnej wiosny sprawdzają się całkiem nieźle, ale lepiej wyglądasz w chłodniejszych kolorach - prawdopodobnie jesteś jasnym latem.
 • Oprócz tego w sumie każdy typ (może z wyjątkiem dwóch typów ciemnych) może mieć bardzo jasne włosy i dość jasne brwi, również zimy, dość często jasny wygląd mają również typy łagodne (zgaszone). Nie należy więc zbytnio pozwiązywać jasnych włosów z typami jasnymi.

13 komentarzy:

 1. Hej, Wampierzu :) Tak, jak pisałaś, zastanawiam się, czy mogłabym być również Jasną Wiosną (nie Czystą), bo wiele kolorów mi pasuje, choć wykluczam Jasną, bo lepiej mi w czystej czerni niż np. granatowym czy bardzo ciemnym brązie. No i te najjaśniejsze kolory z palety, które są blisko Jasnego Lata, ale ciepłe, też mi nie pasują :)
  Bardzo lubię twoje wpisy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam jeszcze na notkę o jesieni :D Zastanawiam się nad tymi wszystkimi podtypami i wykluczyłam już na pewno kolory jaskrawe i chłodne. Na podstawie powyższego opisu wykluczyłabym też jasną wiosnę, m.in dlatego że nie wyglądam dobrze w jasnych kolorach od stóp do głów. Ale na ostateczny werdykt jeszcze poczekam :) A no i jeszcze jedno. W brązowych szminkach, błyszczykach dbrze wygląda tylko jesień? (Sabriel_)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, są to kolory polecane dla jesieni.

   Inne typy czasem mogą użyć jakiegoś odpowiedniego dla siebie odcienia szminki wpadającego lekko w brąz, ale raczej nie będzie to najlepszy twarzowy kolor. Wyjątkiem mogą być typy z wpływem jesieni - ciemna zima i łagodne lato, ale tu też jest to raczej dodatek pigmentu niż kolor stricte brązowy. Np. bordo z dodatkiem brązu, ale wciąż chłodne dla ciemnej zimy, różowobeżowy dla łagodnego lata.

   Usuń
 3. Hmmm, już sama nie wiem jakim jestem typem... Z pewnością ciepłym, więc baaardzo wyczekuję kolejnych notek. Mam naturalnie ciemne włosy (poziom 6) i brwi w kolorze włosów. To chyba raczej wyklucza jasną wiosnę? Czuję się na ciepłą wiosnę/ jesień i liczę na to, że znajdę wkrótce odpowiedź, czytając Twojego bloga. Robisz naprawdę świetną robotę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też nie mogę się zdecydować:) mam pytanie czy jest coś takiego jak kontrastowa wiosna w kierunku ciepłej wiosny, albo na odwrót?:) bo mam cechy kontrastowej wiosny jedynie kolor oczu mi nie pasuje:D mam ciemny blond włosy, ciemne brwi i gęste, rzęsy również, jasną cerę (skłonności do zaczerwienień;/) dość mocno ukrwione usta.. no i kolor oczu mam niebiesko-zielone, czasem wydają się szare, jednak nie mam żadnej ciemne obwódki tęczówki.. nie kontrastuje ona wyraźnie z białkami.. no i zębów też nie mam kontrastowych;p są raczej beżowe niż białe:)

   Usuń
  2. Pamiętajmy że sam kolor oczu nie determinuje typu, największy wpływ na typ urody ma kolor karnacji, bo to od niego zależą pasujące kolory.

   Nie u każdego odcinanie się tęczówki od białka polega na ciemnej obwódce, z tego co zauważyłam, szczególnie u wiosen często nie ma zaznaczonej obwódki, ale tęczówka i tak się odcina. Oczy w ogóle są dość trudne do oceny, ze względu na skomplikowany kolor (vide mój post o kolorze skóry, oczu i włosów). Bardzo doświadczone wizażystki widzą pewne schematy charakterystyczne dla pór roku, ale ja się nie podejmuję takich uogólnień - łatwiej raczej powiedzieć "O, to są zimowe oczy" w wypadku bardzo charakterystycznych cech niż wykluczyć jakiś typ "A nie, oczy nie pasują, nie możesz być wiosną".

   Koloru zębów nie brałabym pod uwagę, bo mają na niego wpływ dieta i inne czynniki (ph w ustach, zażywane leki itp). Zwykle przy odpowiednim kolorze szminki zęby wyglądają na bielsze, ale może być tak, że ich kolor jest wywołany jakimś innym czynnikiem.

   I jeszcze raz polecam przede wszystkim opierać się na pasujących kolorach - ubraniach, szminkach. Jeśli najbardziej pasują kolory kontrastowej wiosny to taki jest twój typ, jeśli najbardziej ciepłej wiosny - to ciepła wiosna. Przy wahaniu się między dwoma typami (zwyczajna sprawa, wiele osób się waha) trzeba przymierzać kolory dwóch podtypów na zmianę. Czasem chwilę odpocząć - kilka dni, tydzień i spojrzeć świeżym okiem, nie warto się śpieszyć. Może w międzyczasie, np. przymierzając ubrania w sklepie albo rozmawiając z kimś doznamy oświecenia i zobaczymy jaki typ bardziej pasuje.

   Intensywna wiosna jest lekko chłodniejsza niż ciepła wiosna i znosi większe kontrasty. Jednak jest wciąż dość ciepła, cieplejsza od intensywnej zimy. Najlepiej oprzeć się na tych kolorach, którymi te typy najbardziej się różnią, czyli najjaskrawsze kolory intensywnej wiosny vs najcieplejsze kolory ciepłej wiosny. Srebro, złamana biel - będą wyglądały lepiej na intensywnej.

   I przypominam, że w rzeczywistości kontrast u typów intensywnych nie musi być skrajnie dramatyczny jak na rysunku lub podrasowanym zdjęciu. Często ten kontrast wychodzi na jaw dopiero po założeniu odpowiednich kolorów, wtedy często np. otoczenie się dziwi, że ta osoba tak dobrze i naturalnie wygląda w jaskrawych kolorach.

   Usuń
  3. Twoja odpowiedź klasyfikuje się na osobny post:) może wykorzystaj to na nowy post.. szkoda żeby zostało to przeoczone:) Twój blog jest mega.. Bardzo ważne info i w ogóle wyczerpujący temat... Twój blog ma potencjał, więc czemu nie rozwijasz go jeszcze bardziej?

   Usuń
  4. Wydaje mi się, że już to wcześniej pisałam, ale może dodam w FAQ.

   A jak twoim zdaniem powinnam go jeszcze rozwijać?

   Usuń
 4. nie potrafię określić swojego typu urody, ale im dłużej czytam wpisy na Twoim blogu, tym mocniej skłaniam się pomiędzy jasną wiosną a jasnym latem. źle wyglądam w zbyt jaskrawych kolorach, nie noszę praktycznie żadnych wzorzystych ubrań, a jeżeli już, to te wzory są bardzo delikatne i z daleka zlewają się w całość. dobrze mi chyba w każdym odcieniu szeroko pojętego koloru niebieskiego, który mocno podbija moje niebieskie oczy. ładnie wyglądam też w pastelach, ogólnie w jasnych rzeczach. jedynym wyjątkiem jest w zasadzie zieleń, która występuje w palecie dla jasnej wiosny, a nie ma jej u jasnego lata - czy mogę się zatem kwalifikować do tego typu wiosny?

  i co do brwi. nigdy ich nie podkreślam - wyglądam wtedy, jakbym wyszła z cyrku;) a matowy makijaż mimo mojej tłustej cery nie wchodzi w grę ani odrobinkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnica między jasną wiosną a jasnym latem to "temperatura" pasujących kolorów a także ich czystość - kolory jasnej wiosny są trochę czystsze niż jasnego lata.

   Istnieją zielenie właściwe dla jasnego lata, może po prostu nie ma ich w palecie. Te palety pokazują takie najbardziej charakterystyczne kolory, ale pasujących kolorów jest znacznie więcej dla każdego typu.

   Usuń
  2. ok, dzięki bardzo:)

   znalazłam bardzo fajną analizę rozróżniającą jasną wiosnę i lato na przykładzie gwyneth paltrow - http://diaryofacolouraddict.blogspot.com/2012/12/gwyneth-paltrow-and-her-true-colours.html czy kiedy skończysz opisy poszczególnych typów planujesz pisać podobne posty? nie ukrywam, że ten bardzo mi się spodobał i bardzo ułatwia sprawę osobom, które nie są do końca przekonane, jaki typ reprezentują:)

   Usuń
 5. Ten opis pasuje do mojej siostry i siostrzenicy - obie mają ciepłą karnację i wyglądają korzystnie w lekko zgaszonym błękicie (tzn. wiem, że siostrzenica wygląda, bo siostra w ogóle nie nosi niebieskiego), obie nie wyglądają korzystnie ubrane od stóp do głów na ciemno (chociaż siostra uwielbia czarny i ciemne jesienne kolory) i niezbyt dobrze w głębokiej czerni, obie wyglądają korzystnie w brzoskwiniowych, morelowych pomadkach (bardzo podkreślają ich karnację). Siostrzenicy jest świetnie w "mysiej" szarości i w kremie, ecru zamiast śnieżnej bieli.

  OdpowiedzUsuń